Plugins - WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes &amp - en to sv_SE translation catalogue (255 entries)

en: RTL support for documents. For better RTL integration in PDF documents please use our %s mPDF addon %s.
sv_SE: RTL-stöd för dokument. För bättre RTL-integration i PDF-dokument, använd vårt %s mPDF-tillägg %s.

en: Caution: Settings here are only for advanced users.
sv_SE: Varning: Inställningarna här är endast för avancerade användare.

en: Debug
sv_SE: Debugg

en: Not interested
sv_SE: Är inte intresserad

en: Remind me later
sv_SE: Påminn mig senare

en: The default library to generate PDF
sv_SE: Standardbiblioteket för att generera PDF

en: PDF library
sv_SE: PDF-bibliotek

en: Show print button only for statuses
sv_SE: Visa endast utskriftsknappen för status

en: Add print button to the order email/order summary
sv_SE: Lägg till utskriftsknapp i beställnings-e-post / orderöversikt

en: PDF version of invoice will be attached with the order email based on the above statuses
sv_SE: PDF-version av fakturan bifogas beställnings-e-postmeddelandet baserat på ovanstående status

en: Attach invoice PDF in order email
sv_SE: Bifoga fakturapdf i beställnings-e-post

en: Go to plugins page
sv_SE: Gå till plugins-sidan

en: The plugins %s and %s cannot be active in your store at the same time. Kindly deactivate one of these prior to activating the other.
sv_SE: Plugins %s och %s kan inte vara aktiva i din butik samtidigt. Inaktivera en av dessa innan du aktiverar den andra.

en: Customizer module is not active.
sv_SE: Anpassningsmodulen är inte aktiv.

en: Delivery note
sv_SE: Ordermeddelande

en: Unable to print Delivery note. Please check the items in the order.
sv_SE: Det går inte att skriva ut leveransnot. Kontrollera artiklarna i beställningen.

en: Print Delivery note
sv_SE: Skriv ut leveransnot

en: Packing slip
sv_SE: Följesedel

en: Print Packing slip
sv_SE: Utskriftsförpackning

en: Print Dispatch Label
sv_SE: Skriv ut avsändningsetikett

en: Full Page
sv_SE: Helskärm

en: Shipping label size
sv_SE: Fraktetikettstorlek

en: Unable to print Packing slip. Please check the items in the order.
sv_SE: Det går inte att skriva ut förpackningsblanketten. Kontrollera artiklarna i beställningen.

en: Please add shipping from address in the plugin's general settings.
sv_SE: Lägg till frakt från adress i pluginens allmänna inställningar.

en: Print Shipping Label
sv_SE: Skriv ut fraktetikett

en: Invoice number format
sv_SE: Fakturanummer format

en: Output
sv_SE: Utmatning

en: Date formats
sv_SE: Datumformat

en: Click to append with existing data
sv_SE: Klicka för att lägga till med befintlig data

en: If left blank, defaulted to logo from General settings.
sv_SE: Om det lämnas tomt, är standardinställningen logotypen från Allmänna inställningar.

en: Custom logo for invoice
sv_SE: Anpassad logotyp för faktura

en: Order statuses for which an invoice should be generated.
sv_SE: Orderstatus för vilken en faktura ska genereras.

en: Generate invoice for order statuses
sv_SE: Skapa faktura för orderstatus

en: If you choose 'No' then the invoice date will be the date on which it is generated.
sv_SE: Om du väljer "Nej" är fakturadatumet det datum då det genereras.

en: Use order date as invoice date
sv_SE: Använd orderdatum som fakturadatum

en: Enable invoice
sv_SE: Aktivera faktura

en: Shows a preview of the template on an actual order. Key in an order number to view the same.
sv_SE: Visar en förhandsvisning av mallen i en faktisk beställning. Ange ett ordernummer för att visa detsamma.

en: Indicates the total length of the invoice number, excluding the length of prefix and suffix if added. If the length of the generated invoice number is less than the provided, it will be padded with ‘0’. E.g if you specify 7 as invoice length and your invoice number is 8009, it will be represented as 0008009 in the respective documents.
sv_SE: Anger den totala längden på fakturanumret, exklusive längden på prefixet och suffixet om det läggs till. Om längden på det genererade fakturanumret är mindre än det angivna fylls det med ”0”. Till exempel om du anger 7 som fakturalängd och ditt fakturanummer är 8009, kommer det att visas som 0008009 i respektive dokument.

en: Specify a suffix that will appear at the trailing edge of the invoice number. Provisions are included to select predefined date formats as suffixes.
sv_SE: Ange ett suffix som ska visas längst bak på fakturanumret. Avsättningar ingår för att välja fördefinierade datumformat som suffix.

en: Specify a prefix that will appear at the leading edge of the invoice number. Provisions are included to select predefined date formats as prefixes.
sv_SE: Ange ett prefix som kommer att visas längst fram på fakturanumret. Avsättningar ingår för att välja fördefinierade datumformat som prefix.

en: Set a starting number for the invoice number to have a specific number other than the order number. Reset provisions are also allowed.
sv_SE: Ställ in ett startnummer för fakturanumret så att det har ett annat nummer än ordernumret. Återställningsbestämmelser är också tillåtna.

en: You can mirror the order number as the invoice number by enabling this option, else, you can create an invoice number of your own choice by specifying an invoice start number.
sv_SE: Du kan spegla ordernumret som fakturanummer genom att aktivera detta alternativ, annars kan du skapa ett fakturanummer efter eget val genom att ange ett fakturans startnummer.

en: Select an invoice number format from the drop-down. You can choose to have a prefix, suffix or both for your invoice number.
sv_SE: Välj ett fakturanummerformat i rullgardinsmenyn. Du kan välja att ha ett prefix, suffix eller båda för ditt fakturanummer.

en: Upload to include a unique logo in the invoice other than the one loaded from general settings.  If left blank, then defaulted to the logo from general settings.
sv_SE: Ladda upp för att inkludera en unik logotyp i fakturan än den som laddas från allmänna inställningar. Om den lämnas tom, är den standardinställd på logotypen från allmänna inställningar.

en: Enabling this option will allow your customers to print the invoice (via print button) from their order mail as well as after checkout.
sv_SE: Om du aktiverar detta alternativ kan dina kunder skriva ut fakturan (via utskriftsknappen) från deras beställningspost såväl som efter utcheckningen.

en: Choose the order statuses for which an email is to be sent to the customer with an invoice attached to it.
sv_SE: Välj de beställningsstatus som ett e-postmeddelande ska skickas till kunden med en faktura bifogad.

en: PDF version of the currently active invoice template will be attached with the Woocommerce order emails sent to customers and admins for the chosen order statuses.
sv_SE: PDF-version av den för närvarande aktiva fakturamallen bifogas e-postmeddelanden från Woocommerce som skickas till kunder och administratörer för de valda orderstatuserna.

en: If you choose 'No' then the invoice date will be the date on which it is printed, downloaded or attached in the mail.
sv_SE: Om du väljer Nej är fakturadatumet det datum då det skrivs ut, laddas ner eller bifogas i posten.

en: By enabling, you are permitting admin as well as customers to have access to print, download, attach invoice in the mail, etc from wherever applicable. Disabling will remove all the provisions, still, admin can customize the template, set invoice number pattern and so on.
sv_SE: Genom att aktivera tillåter du administratör såväl som kunder att ha tillgång till att skriva ut, ladda ner, bifoga faktura i e-post, osv. Inaktivera tar bort alla bestämmelser, ändå kan admin anpassa mallen, ställa in fakturanummermönster och så vidare.

en: Download Invoice
sv_SE: Ladda ned faktura

en: Print Invoice
sv_SE: Skriv ut faktura

en: Download Invoices
sv_SE: Ladda ner fakturor

en: Print Invoices
sv_SE: Skriv ut fakturor

en: Coupon info
sv_SE: Kuponginfo

en: Product Table
sv_SE: Produkttabell

en: Tracking Number
sv_SE: Sändningsnummer

en: Tel Field
sv_SE: Tel-fältet

en: Email Field
sv_SE: E-postfält

en: Shipping Address
sv_SE: Leveransadress

en: Billing Address
sv_SE: Fakturaadress

en: From Address
sv_SE: Från adress

en: Payment received stamp
sv_SE: Betalning mottagen stämpel

en: Order Date
sv_SE: Orderdatum

en: Invoice Date
sv_SE: Fakturadatum

en: Generating
sv_SE: Alstrande

en: Please enter order number
sv_SE: Ange beställningsnummer

en: Invoice
sv_SE: Faktura

en: Unable to generate PDF.
sv_SE: Det gick inte att generera PDF.

en: Order number
sv_SE: Ordernummer

en: Preview sample PDF
sv_SE: Förhandsgranska exempel på PDF

en: Color
sv_SE: Färg

en: Angle
sv_SE: Vinkel

en: From top
sv_SE: Från toppen

en: From left
sv_SE: Från vänster

en: Border radius
sv_SE: Kantradie

en: Opacity
sv_SE: Opacitet

en: Line height
sv_SE: 行高

en: Border width
sv_SE: Gränsbredd

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Width
sv_SE: Bredd

en: You can control the visibility of the seal according to order status via filters. See filter documentation
sv_SE: Du kan styra tätningens synlighet enligt beställningsstatus via filter. Se filterdokumentation

en: Example Code
sv_SE: Exempel på kod

en: Some useful `filters` to extend plugin's functionality
sv_SE: Några användbara `filter` för att utöka plugins funktionalitet

en: Contact Us
sv_SE: Kontakta oss

en: We would love to help you on any queries or issues.
sv_SE: Vi skulle gärna hjälpa dig med eventuella frågor eller frågor.

en: Help and Support
sv_SE: Hjälp och support

en: Refer to our documentation to set and get started
sv_SE: Se vår dokumentation för att ställa in och komma igång

en: Filters
sv_SE: Filter

en: Help Links
sv_SE: Hjälp Länkar

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Enable RTL support
sv_SE: Aktivera RTL-support

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Preview before printing
sv_SE: Förhandsgranska före utskrift

en: Other settings
sv_SE: Andra inställningar

en: VAT
sv_SE: Moms

en: Contact number
sv_SE: Telefonnummer

en: Postal code
sv_SE: Postnummer

en: Choose a country&hellip;
sv_SE: Välj ett land&hellip;

en: Country/State
sv_SE: Land / stat

en: City
sv_SE: Stad

en: Address line 2
sv_SE: Adressrad 2

en: Address line 1
sv_SE: Adressrad 1

en: Department/Business Unit/Sender
sv_SE: Avdelning / affärsenhet / avsändare

en: Load from WooCommerce
sv_SE: Ladda från WooCommerce

en: Address(Sender details)
sv_SE: Adress (avsändarinformation)

en: Set up a footer which will be used across the respective documents.
sv_SE: Ställ in en sidfot som ska användas i respektive dokument.

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Logo
sv_SE: Logotyp

en: Name
sv_SE: Namn

en: Company Info
sv_SE: Företagsinfo

en: Go to
sv_SE: Gå till

en:   much appreciated!
sv_SE:  mycket uppskattat!

en:  on
sv_SE: på

en: Like this plugin?
sv_SE: Gillar du detta plugin?

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Upgrade to Premium
sv_SE: Uppgradera till Premium

en: 30 Day Money Back Guarantee
sv_SE: 30 dagars återbetalningsgaranti

en: Note: Also make sure to fill-up the Company and Address information from the General tab above prior to customization of the respective document types.
sv_SE: Obs! Se också till att fylla i företags- och adressinformation från fliken Allmänt ovan innan du anpassar respektive dokumenttyper.

en: Help Guide
sv_SE: Hjälpguide

en: General
sv_SE: Allmän

en: Documents
sv_SE: Dokument

en: WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels
sv_SE: WooCommerce PDF-fakturor, paket, fraktbrev och fraktetiketter

en: Other documents
sv_SE: Andra handlingar

en: Document Settings
sv_SE: Dokumentinställningar

en: Enable to obtain the document in right to left alignment. (P.S: Use it only for languages with the right to left text direction)
sv_SE: Aktivera för att få dokumentet i höger till vänster justering (P.S: Använd den endast för språk med textriktningen höger till vänster)

en: Enable to obtain a preview of the document whenever a user initiates a print.
sv_SE: Aktivera en förhandsgranskning av dokumentet när en användare initierar en utskrift.

en: Click here to load the default WooCommerce store address details into the respective fields.
sv_SE: Klicka här för att ladda standardwooCommerce-butikens adressuppgifter i respektive fält.

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Choose Order Status
sv_SE: Välj orderstatus

en: Settings Updated
sv_SE: Inställningarna sparades

en: Access denied !!!.
sv_SE: Tillträde beviljas ej !!!.

en: You are not allowed to view this page.
sv_SE: Du får inte se den här sidan.

en: Document settings
sv_SE: Dokumentinställningar

en: Invoice/Packing
sv_SE: Faktura / förpackning

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Review
sv_SE: Recension

en: Support
sv_SE: Stöd

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Please wait
sv_SE: Vänligen vänta

en: One or more order do not have invoice generated. Generate manually?
sv_SE: En eller flera beställningar har ingen faktura genererad. Skapa manuellt?

en: You have to select order(s) first!
sv_SE: Du måste välja beställning (ar) först!

en: Unable to update Settings.
sv_SE: Det går inte att uppdatera inställningar.

en: All fields are mandatory
sv_SE: Alla fält är obligatoriska

en: Settings updated.
sv_SE: Inställningar uppdaterade.

en: Pro version
sv_SE: Pro-versionen

en: Code
sv_SE: Kod

en: Visual
sv_SE: Visuell

en: My templates
sv_SE: Mina mallar

en: Create new
sv_SE: Skapa ny

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Use
sv_SE: Använd

en: Saving...
sv_SE: Sparar...

en: Save before you proceed.
sv_SE: Spara innan du fortsätter.

en: All unsaved changes will be lost upon switching to a new layout.
sv_SE: Alla ändringar som inte sparats kommer att gå förlorade när du byter till en ny layout.

en: Choose a layout.
sv_SE: Välj en layout.

en: Save
sv_SE: Spara

en: Please enter name
sv_SE: Ange namn

en: Enter a name for your template
sv_SE: Ange ett namn på din mall

en: Type template name to search
sv_SE: Skriv mallnamn för att söka

en: Templates
sv_SE: Mallar

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Payment Method
sv_SE: Betalningsmetod

en: Fee
sv_SE: Avgift

en: Total Tax
sv_SE: Total moms

en: Order Discount
sv_SE: Order Rabatt

en: Cart Discount
sv_SE: Varukorgsrabatt

en: Shipping
sv_SE: Frakt

en: Subtotal
sv_SE: Delsumma

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Align
sv_SE: Justera

en: Image Signature
sv_SE: Bildsignatur

en: Manual Signature
sv_SE: Manuell signatur

en: Signature type
sv_SE: Signatur typ

en: Total text align
sv_SE: Total textjustering

en: Total label
sv_SE: Titel

en: Total weight text align
sv_SE: Textjustering för total vikt

en: Total weight label
sv_SE: Totalviktsetikett

en: Price text align
sv_SE: Prisjustering av pris

en: Price label
sv_SE: Prisetikett

en: Qty text align
sv_SE: Antal textjusteringar

en: Qty label
sv_SE: Antal etiketter

en: Product text align
sv_SE: Produktens textjustering

en: Product label
sv_SE: Produktmärkning

en: SKU text align
sv_SE: SKU-textjustering

en: SKU label
sv_SE: SKU-etikett

en: Table body text color
sv_SE: Tabellens textfärg

en: Table head text color
sv_SE: Tabellhuvudets textfärg

en: Table head background
sv_SE: Tabell huvud bakgrund

en: Text align
sv_SE: Text justering

en: Title
sv_SE: Titel

en: Text color
sv_SE: Text färg

en: Style
sv_SE: Stil

en: Font size
sv_SE: Teckenstorlek

en: Header Color
sv_SE: Sidhuvud färg

en: Extra detail font size
sv_SE: Extra detalj teckenstorlek

en: Extra Details
sv_SE: Extra detaljer

en: Company name font size
sv_SE: Företagets teckenstorlek

en: Logo Height
sv_SE: Höjd på logotyp

en: Logo Width
sv_SE: Logotypens bredd

en: Company Name
sv_SE: Företagsnamn

en: Company Logo
sv_SE: Företagslogotyp

en: Display
sv_SE: Visa

en: End
sv_SE: Slut

en: Center
sv_SE: Centrera

en: Right
sv_SE: Höger

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Select One
sv_SE: Välj en

en: Bolder
sv_SE: Djärvare

en: Bold
sv_SE: Fett

en: Lighter
sv_SE: Lättare

en: Untitled template
sv_SE: Namnlös mall

en: Unable to load template.
sv_SE: Det gick inte att ladda mallen.

en: Unable to switch view.
sv_SE: Det går inte att byta vy.

en: Template updated.
sv_SE: Mall uppdaterad.

en: Template created.
sv_SE: Mall skapad.

en: Unable to save theme.
sv_SE: Det gick inte att spara temat.

en: No template found.
sv_SE: Ingen mall hittades.

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Error.
sv_SE: Fel.

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Saving
sv_SE: Sparar

en: Change layout
sv_SE: Ändra layout

en: Create new template
sv_SE: Skapa ny mall

en: Please save all data before leaving this page. All unsaved data will be lost. Are you sure?
sv_SE: Spara all information innan du lämnar den här sidan. Alla osparade data kommer att gå förlorade. Är du säker?

en: Click here to add Signature
sv_SE: Klicka här för att lägga till signatur

en: Click here to add From address
sv_SE: Klicka här för att lägga till Från adress

en: Click here to add Company name
sv_SE: Klicka här för att lägga till företagsnamn

en: Click here to add Company logo
sv_SE: Klicka här för att lägga till företagslogotyp

en: You can't undo this action. Are you sure?
sv_SE: Du kan inte ångra den här åtgärden. Är du säker?

en: Success
sv_SE: Framgång

en: Error
sv_SE: Fel

en: Customize
sv_SE: Anpassa

en: Refund
sv_SE: Återbetalning

en: incl. tax
sv_SE: inkl. beskatta

en: Displays the currently chosen document template with provisions to modify.
sv_SE: Visar den valda dokumentmallen med bestämmelser som ska ändras.

en: Create a new template or edit an existing template.
sv_SE: Skapa en ny mall eller redigera en befintlig mall.

en: Click to view predefined templates.
sv_SE: Klicka för att visa fördefinierade mallar.

en: Cancel
sv_SE: Annullera

en: Submit & Deactivate
sv_SE: Skicka och inaktivera

en: I rather wouldn't say
sv_SE: Jag vill inte delge den informationen

en: Could you tell us a bit more?
sv_SE: Kan du berätta lite mer för oss?

en: What did you expect?
sv_SE: Vad förväntade du dig?

en: The plugin didn't work as expected
sv_SE: Tillägget fungerade inte som förväntat

en: It's not what I was looking for
sv_SE: Det är inte det jag letade efter

en: Could you tell us a bit more whats not working?
sv_SE: Kan du berätta lite mer om vad som inte fungerar?

en: The plugin is not working
sv_SE: Tillägget fungerar inte

en: Could you tell us more about that feature?
sv_SE: Kan du berätta mer om den funktionen?

en: The plugin is great, but I need specific feature that you don't support
sv_SE: Tillägget är bra, men jag behöver en specifik funktion som du inte stöder

en: Which plugin?
sv_SE: Vilket plugin?

en: I found a better plugin
sv_SE: Jag hittade ett bättre tillägg

en: Would you like us to assist you?
sv_SE: Vill du att vi ska hjälpa dig?

en: I couldn't understand how to make it work
sv_SE: Jag kunde inte förstå hur man får det att fungera

note: Description of the plugin
en: Prints Packing List,Invoice,Delivery Note & Shipping Label.
sv_SE: Skriver ut förpackningslista, faktura, leveransnot och fraktetikett.
